| | 3 min read
BOXBOROUGH, Mass., June 13, 2024 (Newswire.com) - SynQor®, Inc. has unveiled its latest innovation, the MPPS-4000-270, a compact and lightweight high output voltage programmable power supply, designed for military field use. The device can accept a 3-Phase input ranging from 360-528 VrmsL-L and is capable of delivering an output voltage of 25 to 400 Vdc, with full power available between 175 and 400 Vdc. As a safety measure, it comes equipped with a user-programmable current limit mode in which it can run indefinitely and can be set from 0.2 to 24A. The MPPS is ideal for a variety of applications including powering pulse loads, high capacitive loads and battery charging.
The MPPS power supply boasts exceptional compliance with military standards, including MIL-STD-1399-300B, 461F and 810G. This advanced device offers a solution to the challenge of unbalanced 3-Phase loads commonly encountered on naval vessels. Adhering to MIL-STD-1399-300B, the MPPS maintains phase current balance within ±5% for ships and ±3% for submarines while providing tightly regulated DC power. The power supply's superior conducted and radiated emissions performance has been rigorously tested to meet MIL-STD-461F, while also meeting MIL-STD-810G requirements for shock, drop and vibration. The MPPS is built to withstand extremely harsh environmental conditions including rain, sand, salt, high altitude and a temperature range of -40 °C to +70 °C.
Features:
  • 4 kW programmable output voltage (25-400 Vdc) and current limit
  • Universal AC input: 360-528 VrmsL-L; 47-65 Hz
  • Programable Current Limit feature: 0.2-24 A
  • Balanced load currents for 3-Phase sources; MIL-STD-1399-300B
  • Up to 32 units can be paralleled for higher power or N+M redundant configurations
  • 1U High Rack-Mount unit (17" x 20.42" x 1.73")